Rychlá Inspirace

Škola ničí kreativitu

Sir Ken Robinson zábavným a strhujícím způsobem poukazuje na nutnost vytvoření vzdělávacího systému, který by podporoval, nikoliv podkopával, rozvoj tvůrčích schopností.

On sám říká: "Když jsem skončil vysokou školu, tak jsem mohl mít práci. Každý kdo měl titul, měl práci. Kdo práci neměl tak proto, že ji nechtěl. (On ji nechtěl). Dneska potřebujete titul Mgr. na to na co dříve stačilo Bc., PhD na práci která dříve stačilo Mgr. apod. To pouze ukazuje absurdní inflaci akademických titulů. Hodnota těchto titulů se velmi rychle snižuje."

via ted.com

The Speed Camera Lottery

Všichni kdo jedou nad limit, dostanou pokutu. Všechny co dodržovali rychlost, zařadíme do slosování. Ceny jsou pochopitelně z vybraných pokut.

via thefuntheory

Trendy pro rok 2013

Keep it simple stupid. V jednoduchosti je síla.

Some users have started to complain that they feel overwhelmed by the omnipresent digital world. ‘Slow Living’ and ‘Slow Food’ were just two examples of the backlash against our high-velocity digital lifestyle. Now we are also seeing that single-purpose apps and services are gaining ground, feeding a desire for simplification.

Budeme se soustředit na to, co může být odstraněno.

Budeme nekompromisně ořezávat a prioritizovat a vyhazovat.

Jak řekl Albert Einstein: „Všechno by mělo být co nejjednodušší, ale ne jednodušší.“

via slideshare.net

Žijeme v době přebytku věcí / možností / výzev. A úměrně nedostatku času. Čím dal tím důležitější je vybrat si správný směr. Svůj směr.

Coursera: Kurzy špičkových univerzit dostupné nám všem

Studovat na Harvardu či Princetonu bylo zatím jen snem mnohých zájemců. Díky revolučnímu projektu Coursera je špičkové vzdělání dostupné prakticky každému. Zdarma se lze totiž zapsat do širokého spektra on-line kurzů, které vytvořily a vedou profesoři třiatřiceti nejprestižnějších univerzit světa.  Samozřejmostí je i certifikát o absolvování.

„Jsme společnost, která spolupracuje s nejlepšími univerzitami na světě, abychom nabídli online kurzy pro každého a zdarma. Sníme o světě, kde nejlepší univerzity budou poskytovat vzdělání nikoliv tisícům, ale milionům studentů. Naše technologie umožňuje nejlepším profesorům učit desítky nebo stovky tisíc studentů najednou,“ říkají o projektu jeho zakladatelé.

Je to skvělý nápad. Především proto, že kurzy jsou zdarma (a nejspíš i zůstanou). Mimo evropu a USA je vzdělání hodně drahé a kvalitní i hodně nedostupné. Teď se bude moct každý připojit z Indonésie, Barmy nebo Pobřeží slonoviny na kurzy špičkových odborníků.  Palec nahoru!

Via coursera,  czrestarthuffingtonpost

 

250 000 lidí tvoří netradiční videoklip

Pokud ještě neznáte The Johnny Cash project jako poctu Johnny Cashovi, doporučuji jeho web navštívit.. 250 000 lidí ze 170 zemí světa se podílí na vytvoření 3 minutového klipu s cca 1400 jednotlivými políčky. Kdokoliv může namalovat vlastní snímek libovolnou technikou. Můžete hlasovat o nejlepších snímcích, porovnávat a vybírat styly. A to nejlepší nakonec:  Nejspíš se nestane, že byste viděli 2x naprosto stejný klip.

No a případně můžete vidět dokument o celém projektu.

Práce bude vždycky moc, dokud vy sami neřeknete DOST!

„Představte si život jako hru, v níž žonglujete ve vzduchu s pěti míči. Jsou to Práce, Rodina, Zdraví, Přátelé a Duše a všechny držíte ve vzduchu. Brzy pochopíte, že Práce je gumový míč. Když jej upustíte, odrazí se zpět. Ale ty zbylé 4 míče – Rodina, Zdraví, Přátelé a Duše – jsou ze skla. Když jeden z nich upustíte, nenávratně jej odřete, poškrábete, poškodíte nebo dokonce rozbijete. Už nebudou nikdy stejné. Tohle musíte pochopit a vybojovat. Pracujte efektivně v pracovní době a odcházejte včas. Věnujte potřebný čas své rodině, přátelům a dobře odpočívejte.“

Brian Dyson, bývalý ředitel firmy Coca Cola

S méně možnostmi na výběr jsme spokojenější

Rád bych začal tím, čemu říkám "oficiální dogma": pokud chceme maximalizovat blahobyt našich občanů, dosáhneme toho maximalizací osobní svobody. A protože když budeme mít svobodu, každý z nás bude schopen jednat podle sebe a budeme dělat věci, které povedou k našemu většímu blahobytu. Maximalizace svobody dosáhneme tím, že maximalizujeme možnost výběru.

Čím více možností na výběr lidé mají, tím mají více svobody, a čím více mají lidé svobody,tím mají více blahobytu.

Ale opak je pravdou: od určité (velmi nízké) hranice je příliš mnoho možností na výběr vlastně škodlivé.

Související:

Problém našich vztahů? Příliš mnoho možností

 

via ted.compsychologie.cz