Skotsko 2007-2008

Dojmy ze Skotska a Glasgow

Pár krátkých postřehů :

  • Umyvadla mají zásadně dva kohoutky, na teplou a studenou zvlášť. Každý na opačném konci umyvadla. Buď se opaříte, nebo vám mrznou prsty. Toto považuji opravdu za zákonně zlý naschvál.... :-(
  • Poštovní směrovací číslo znamená naprosto přesné určení polohy. Směrovák "domů" G31 2SQ je platný pro 5 (slovy pět) sousedních domů v jedné ulici :-)
  • Pošťačka nemá klíče od domu, takže pokud jí někdo v domě neotevře, tak svou poštu nedostanete. Na obálce pak vidíte nápisy "No entry 10/10/2007", "No entry 12/10/2007" a tak dál. To stejné platí o popelářích; popelnice jsou ve dvoře.
  • Křižovatka se přechází na zelenou, která svítí pro všechny směry zaráz. Klidně tak můžete křižovatku přejít přes prostředek na protilehlý roh.

Glasgow

Glasgow jako takové je dost průmyslové město. Britský styl obytné zástavby mimo samotné centrum jsou typické řadové domky na všechny strany okolo - město je tak neuvěřitelně rozlezlé a mimo centrum působí trochu prázdně.

Strašně tu záleží na lokalitě, KDE PŘESNĚ bydlíte! Nikdy bych nevěřil tomu, že 200 metrů po ulici může znamenat radikální rozdíl, ale je to tak. Tady se všichni starají o to, jaké mají sousedství a co je a není dobrá adresa. Pár ulic skvělé čtvrti, zahnete za roh a už aby jste si pomalu brali ochranku: ohyzdné domy, posprejované kdeco, výrostci na ulicích. Nic moc už ve dne, o tom jak to vypadá v noci lépe nemyslet. Fakt neskutečné. U nás se dají slovem dobrý či špatný zhodnotit víceméně celé městské čtvrti dohromady, tady se hodnotí každá ulice.

Skotská angličtina

Velmi často narazíte Skota, u kterého nejste ani schopni rozpoznat, že vůbec mluví anglicky. Hned druhý den v obchodě na mě slečna vybafla cosi tak neuvěřitelného, že jsem přemýšlel, jestli nejsem v Africe. Skotský dialekt je ve svém extrému fakt dost strašný. To pak rozumím odhadem tak méně než 20% (pokud vůbec). Navíc jsem byl už několikrát ujištěn, že skotská hantýrka má i vlastní slova a gramatiku, zcela odlišnou od britské angličtiny a je tedy prakticky nemožné se toto naučit. Prima zjištění.

MHD v Glasgow

Kapitola sama pro sebe. Po loňských zkušenostech z Londýna, kde byl plánek MHD či metra snad na každém rohu jsem si pár plánků místní MHD vytiskl jen tak ze cviku. A jsem dosud zatraceně rád, že je mám!!! Plánky tu nejsou absolutně žádné. Navíc po městě jezdí autobusy asi desítky různých dopravců, přičemž jejich čísla se překrývají. Jet busem č. 3 od First Glasgow tedy pochopitelně není totéž co jet trojkou Arriva. Nicméně to nevíte do chvíle, dokud na něco takového nenasednete a nejedete bůhví kam. Kocourkov.

Další paradox je, že na zastávkách jsou vypsané pouze klíčové zastávky (asi tak 5 na každou linku) - musíte tedy přesně vědět kam jedete a jaká je konečná autobusu. Bez toho se nikam nedostanete. No fakt ještě že ty mapy mám vytištěné a na notebooku satelitní mapy Google Earth... :-) Centrum města je plné jednosměrek, navíc zastávky busů jsou podél silnic jedna za druhou. Rozdělení linek k zastávkám dost chaotické: dvě linky jedoucí stejným směrem občas zastavují na dvou různých zastávkách 30 metrů od sebe. Na každý autobus na zastávce si musíte mávnout, dobíhání tak prakticky nepřipadá v úvahu. Mají tu i metro, jedna okružní linka centrem města, zatím nebyla potřeba ani finanční možnosti ho zkoušet...

Skotské bankovky a peníze, skotská libra

Britská libra je opravdu pořádně solidní mince, co váží pěkných pár gramů. Všichni běžně používají i drobné pence včetně 1p (asi 40 hal), takže těžkou hromadu "šrotu" v peněžence máte hned. Nezbývá než si je srovnat hezky vedle sebe, zjistit co je co a začít s nimi platit. Paradoxem je, že tři hlavní skotské banky mohou vydávat své vlastní bankovky, které pochopitelně vypadají každá jinak než známé "anglické" bankovky s portrétem Alžběty II. V oběhu tu totiž jsou víceméně jen ty místní. Problém taky bude jet (snad) s nějakými penězi domů: skotské libry jsou ve směnárnách v Evropě nevyměnitelné, takže je potřeba je ještě ve Skotsku dojít do banky a požádat je o libry anglické. A taky už se mi párkrát stalo, že mi místo 1p mince vrátili 5 eurocentů, což je podobně velká i barevná mince.

Nakupování

Sehnat normální suroviny jako u nás na uvaření večeře je občas značný problém. Místnímu prodeji suveréně kraluje jiný druh: polotovary a hotová jídla!!! A to přímo v neskutečném rozsahu. Od hotových omáček, hlavních jídel, celé hotové boxíky nachystané akorát na strčení do trouby, sety párků a šunky na tradiční britskou snídani přes sendviče, bagety, pizzy, až po různé slané masové dortíky, nadívané kdeco, hotové buchty, muffiny, sladkosti. Hranolků je tady na výběr asi srovnatelně jako u nás druhů pečiva, slané brambůrky se prodávají po 10kg pytlích, jako "hotové" a jak oni rádi uvádějí "ready to eat" tu seženete i např. bramborovou kaši.

Různých mražených hotových věcí do mikrovlnky je tak čtvrtina obchodu. A díky tomu, že se prakticky nikdo s vařením doma nezalamuje je opravdu problém sehnat některé základní potraviny: špenát mají v jednom hypermarketu z pěti, čočku ani náhodou, fazole leda v konzervě, o sójovém mase neslyšeli pro jistotu vůbec, moučkový cukr vypadá jak jemnější krupice, ale je 2x dražší. Naprostá většina másel je zákonitě slaných.

Britové prostě asi ze zásady nevaří, nebo to už nejspíš ani neumí. Svědčí o tom i lekce vaření na webu BBC. Takže kdybyste nevěděli jak udělat bramborovou kaši, šlehačku, nebo jak rozválet těsto na buchtu, tak se podívejte... :-) Budete se válet smíchy, zvlášť po zjištění, jak jednoduché věci jsou občas zařazeny do Master class.

Skotsko cestopis, cestovani v Skotsku, cestování v Skotsku, cestování po Skotsku, cestovani po Skotsku, fotografie Skotsko, rady Skotska, tipy Skotsko, fotografie Skotsko, fotky Skotsko,