Indonésie 2007

Praktické informace pro cestu do Indonésie

Pár věcí, které se hodí znát před cestou. V době mojí návštěvy (7-8/2007) a po převodu z CZK na USD či Euro a dále na IDR mě 1.000 indonéských rupií stálo necelé 2,50 kč. 100 tisíc rupií pak 240kč. Moje útraty v Indonésii se pohybovaly kolem 370kč denně, po započtení dárků a nějakých dalších zbytečností asi 400kč denně. Měsíc a půl pobytu v Indonésii pak asi 45.000 Kč. Nežil jsem si ale v žádném luxusu, prostě normálně. Řekl bych standard pro úroveň "baťůžkář". Více naleznete v podrobnějších finančních nákladech na cestu.

Nejlepší doba kdy jet do Indonésie

Nejlepší doba do Indonésie je od června do září, kdy je počasí suché a bez dešťů. Teploty v průměru 26-32C, vhlkost vzduchu 60-90%.

Víza do Indonésie

Při cestě kratší než 30 dnů je možné získat víza on arrival na příletu do země. Cenu bohužel neznám. Pro víc jak 30 dnů je nutné požádat o vízum na indonéské ambasádě v Praze. Podrobné informace včetně formuláře na stránce ambasády www.indonesia.cz.

Peníze v Indonésii

Banky velmi často cizí peníze vůbec nerozměňují - musíte navštívit Money Changer, což často bývá třeba zlatnicví nebo cestovní agentura. Nejraději vyměňují nové bankovky v hodnotě 100 USD. Dvě padesátidolarovky vymění, ale s o dost nižším kurzem. Čím menší bankovky, tím horší kurz. Občas se jim prostě nějaká bankovka nelíbí, tak ji nechcou. Je dobré mít i eura: někde dolary vůbec nechcou nebo nabízejí dost nevýhodný kurz. Opět lépe velké bankovky. Zvlášť na Bali už snad chtějí Eura mnohem víc.

Výběr z bankomatu - indonésané slyší na zkratku ATM. Některé bankomaty odmítají vydat víc než 1 milión rupií (2500kč). Nicméně kurz je střední - tedy nejvíce výhodný. K tomu si ale musíte připočítat poplatek bance za výběr z bankomatu (u mě 100kč) a vyjde vás to zhruba stejně jako přes dolary či eura. Platit kartou lze spíš jen v dražších zařízeních.

Běžné útraty v Indonésii

Vstupné památky obvykle 3-8.000 IDR, národní parky kolem 15-25.000, NP Gunung Rinjani 50.000. Internet 150-200 IDR za minutu, pokud máte vlastní mikrofon lze občas i volat přes skype (Kuta, Lovina, a další). V méně navštěvovaných oblastech buď internet není vůbec, nebo je drahý a pomalý (vytáčené připojení 300-500 IDR/min.) Pohled 1,5-2.000 IDR + známka do ČR 9.000 IDR.

Jídlo v Indonésii

Normální indonéská večeře tak od 5.000 IDR (pojízdný stánek "Kaki Lima" nebo Warung) po 30-80.000 IDR v restauraci (i evropská kuchyně). Jídla v restauracích jsou často uvedena bez 10% daně. Pivo Bintang malé cca 8.000 IDR, litrovka 15-20.000 IDR.

Problémem je chtít koupit v obchodě i ve středně velkém městě mimo turistická centra něco podobného naší stravě: většinou vedou nějaké pečivo (sladké), dále spousty oplatků a crackerů. Toastový chleba jak kde, na vesnicích často ani to sladké pečivo. Na vepřové v jakékoliv podobě si kromě Bali můžete nechat zajít chuť - Indonésie je muslimská. Nějaké konzervy, sýr, salám jsem defacto neviděl, když už tak v městských obchodňácích (např. Roxy), a to ještě málo a drahé. Jak mi říkal Budi v Banyuwangi: "Žaludek indonésana očekává především a témeř výhradně jen rýži+něco k ní, u čehokoliv ostatního nemá pocit, že se dostatečně nasytil." Proto v zásadě nic "na chleba" nevedou, protože to nikdo nekupuje.

Voda v Indonésii

Voda 1,5 litru - 3.000 IDR, ovocný džus 3-8.000 IDR. Indonésané nemají pitnou vodu, normálně ji převařují, nicméně pokud cestují tak ji koupí kdekoliv, kde je potřeba. Vodu či něco na pití tak seženete vážně úplně všude: i ty nejmenší stánky ve vesnicích mívají vyskládané láhve s nápoji. I doma často popíjejí vodu kupovanou v malých plastových kelímcích s brčkem, takže je příjemné při návštěvě u někoho kelímek dostat - nemusíte řešit jestli je nabínutá voda pitná. Ve větších městech či letoviscích pak mívají klasické studánky na dopuštění pitné vody z barelu. Vyjde to levněji a nevytváříte další odpad z PET lahví.

Ubytování v Indonésii

Pokojík, koupelnička s umyvadlem, studená sprcha, zásuvka, záchod: ceny začínají na cca 30-60.000 IDR za noc. Uvedené ceny jsou většinou za dvoulůžkový pokoj s jednou osobou. Za dvě osoby zaplatíte cca o čtvrtinu až třetinu víc. Záleží také na lokalitě a umístění - dál od centra jsou ceny nižší a je tam větší klid. Za ty stejné peníze (60.000) byla jednou koupelna jen společná, podruhé v rámci pokojíku i s balkónem, křesílky a větrákem a ještě byla v ceně snídaně. Prostě pokud to přepočtete na naše koruny, tak 75-150kč/os/noc. Rozhodně smlouvejte - já se dostal z původních 75tis. na 50tis. nebo z 45tis. na 30tis. Alespoň si zjistěte jaká je poslední nejnižší nabídka, kdyby jste nic levnějšího nesehnali. Je vhodné mít sebou něco jako přikrývku - já měl obyčejné povlečení na peřinu a skvěle se osvědčilo.

Doprava v Indonésii

Na Bali a Lomboku jezdí mezi turistickými letovisky shuttle busy dopravce Perama www.peramatour.com. Ty stojí v závislosti na vzdálenosti mezi 35-250.000 IDR. Za ty dražší ceny je možné sehnat lístek do nějakého města na okolních ostrovech - trajekt bývá v ceně. Občas je pro shuttle bus podmínkou určitý počet cestujících (aspoň 2).

Po hlavních silnicích nicméně jezdí i normální autobusy pro indonésany, většinou vyjíždí ráno a dál už jen jak kde jedou až do odpoledne. Je dobré zjistit si to přesně od místních. Cena je výrazně levnější než Shuttle busy - za 5h jízdu jsem dal 24.000 IDR, za 3h kolem 15.000 rupií.

Pokud plánujete přejezd na velkou vzdálenost (já jel z Probolinga na Jávě přes Bali do Mataramu na Lomboku), tak doporočuji poohlédnout se na nádraží po nějaké místní cestovce která zařizuje cesty v expresních autobusech. Místo kodrcání se běžným autobusem pak můžete jet víceméně non-stop busem. Cena je možná vyšší (Probolingo - Mataram 185.000 IDR), ale nemusíte nic řešit a je to odhadem tak 3x rychlejší.

Veřejné bemo stojí kolem 6.000 IDR za asi 1/4 hodinovou jízdu. Bemo ale jezdí nepravidelně - můžete jet za pět minut nebo taky hodinu čekat. A to i na nádraží bem jako byl Denpasarský Ubung. Do odlehlejších oblastí téměř není šance se bemem dostat nějak rozumně.

Je také možné si pronajmout motorku, ceny začínají na 50.000 IDR/den, při více jak 10 dnech se lze dostat i na 30.000 za den. Majitel si jako zástavu nechá váš cestovní pas. S půjčenými motorkami se obvykle nesmí na jiné ostrovy.

Telefony v Indonésii

Hned po prvních pár dnech mimo okolí Denpasaru se mi ztratil mobilní signál roamingu Vodafonu, takže zapínat mobil ani nemělo smysl. Preferovaná síť IND GSM XL vůbec nebyla k dispozici, přestože vysílače telefonního signálu vidíte snad odevšud (nejspíš jiné sítě). Jinou síť mi Vodafone nenašel, přestože jich mají asi deset. Ze zakoupené indonéské SIM sítě Mentari zase nešlo psát SMS do zahraničí, poněvadž ČR není mezi zhruba třicítkou vybraných států. Takže počítejte s tím, že s Vodafonem budete nejspíš značnou část pobytu nebo úplně bez spojení s domovem. T-Mobile tu má dle zkušeností jiných čechů roaming dobrý.

Léky + antimalarika do Indonésie

Je dobré sebou mít něco proti zažívacím problémům. Já jsem si jako prevenci koupil 100ml Hylak (volně k prodeji v lékárně), který jsem čas od času užíval. Problémy jsem tak neměl vůbec žádné, přestože jsem jedl a pil úplně všude, včetně např. s vesničany v polích. I další léky podobného charakteru se asi můžou hodit.

Antimalarika jsem sice sebou měl (Lariam, cca 750kč), nicméně jsem je měl spíš pro cestu na Kalimantan, kterou jsem nakonec zrušil. Na Bali, Lomboku a východní Jávě jsou antimalarika zbytečná. Tedy pokud neplánujete přespávání v džungli. Opravdu jsem neměl moc chuť cpát se chemickým svinstvem jen tak pro nic za nic. V místech s výskytem komárů mívají moskytiéru nebo vám zapálí odpuzovací tyčinku. Nejjednoduší je vzít si repelent a případně se pošplíchat.

Oblečení do Indonésie

Jako turisti můžete nosit kraťasy a krátké tričko. Já jsem většinou při cestách do vesnic za nějakými těmi fotkami nosil totéž co indonésani - košili s krátkým rukávem, dlouhé kalhoty a sandále. Byl jsem tak společensky přijatelný, když jsem se náhodou objevil u nějaké slavnosti, oslavy a podobně. S kraťasy budete vyloučeni nebo vám v lepší případě půjčí sarong. Do hor se hodí alespoň lehké pohorky či pevnější botasky a nad 2000m nějaká ta mikina či větrovka.

Užitečné věci sebou

  • povlečení na peřinu - jako přikrývka, prostěradlo, plážová deka, polštář.
  • sůl - nesolí, často je něco vhodné si dosolit (pokud nepoužijete slanou sójovou pálivou omáčku)
  • hylak - jako prevence trávících problémů
  • tang, vitacit - prostě příchuť do vody
  • nějaké ty konzervy pro případy výletů
  • opalovací krém, mléko po opalování
  • umět řídit motorku v rušném provozu a nejlépe ještě vlevo
  • čelovka - na horách či v mnohých vesnicích večer toho bez ní moc neuvidíte...
  • redukce na zásuvku - Indonésie používá britskou patici na zásuvku

K nepotřebě

  • antimalarika (Jáva, Bali, Lombok)
  • desinfekce vody
  • alumatka
  • spacák
  • vařič + věci na vaření

Finanční náklady na moji cestu do Indonésie

V rozpočtu nejsou započítány náklady na diapozitivy a jejich zpracování a také další výdaje, které se samotnou cestou příliš nesouvisí.

Nejvýznamnější položky Cena CZK
Letenka s China Airlines 25 700 Kč
Autobus letiště a zpět 600 Kč
Cesta pro víza do Prahy 400 Kč
Víza na 60 dní 850 Kč
Cestovní pojištění 1 750 Kč
Očkování Meningokok 200 Kč
Nákup vybavení před cestou 600 Kč
Telefony - SMS, kredit Skype 500 Kč
IND Ubytování 3 500 Kč
IND Doprava 3 300 Kč
IND Jídlo 3 300 Kč
IND Internet 600 Kč
IND Vstupné památky + národní parky 500 Kč
IND Dárky domů 1 500 Kč
IND Nerozlišeno 1 700 Kč
Celkově 45 000 Kč

Indonésie cestopis, Indonesie cestopis,
cestovani v Indonesii, cestování v Indonésii, cestování po Indonésii, fotografie Indonésie, rady do Indonésie, tipy do Indonésie, informace na cestu do Indonésie, antimalarika v Indonésii, Indonésie ubytování, Indonésie léky, Indonésie antimalarika, Indonésie doprava, Indonésie jídlo,
Bali, cestopis Bali, cestování na Bali, zápis z cesty po Bali, fotografie Bali, fotky Bali,
Jáva, cestopis Jáva, cestování na Jávě, zápis z cesty po Jávě, fotografie Jáva, fotky Jáva,
Lomboku, cestopis Lombok, cestování na Lomboku, zápis z cesty po Lomboku, fotografie Lombok, fotky Lombok,