Rumunský banát 2006

Česky mluvící vesnice v rumunském Banátu

Rozhodli jsme se vyrazit do rumunského Banátu, kraje kde v šesti vesnicích žijí česky mluvící potomci původních českých přistěhovalců. Nakonec nás tam jelo sedm. Celý 10-ti denní pobyt tam vyšel i s cestou, jídlem a pojištěním asi na 4000 kč, takže dovolená je to vskutku velmi výhodná. Další výhodou Banátu je jazyk: česky se bez problémů domluvíte, v rumunských vesnicích je dobré umět pár slovíček rumusky (např. na autostop).

Trasa naší cesty + mapa rumunským Banátem

Prošli jsme tři z celkem šesti českých vesnic v Banátu - Svatou Helenu, Gerník a Rovensko. Vzdálenosti jsou přijatelné, vesnice jsou tak akorát na den příjemné chůze od sebe. Asi nejhezčí z vesnic je Rovensko, které leží v porovnání s ostatími na vysokém hřebenu a je z něj krásný výhled na okolní pole, louky a stráně.

Doporučujeme navštívit nedaleký kaňon řeky Nery (rumunský národní park). Údolí je ovšem relativně těžko schůdné (zvlášt máte-li velké batohy), proto je lépe počítat s celým dnem.

rumunsko nahled Rumunský banát 2006
banat mapa cesta nahled Rumunský banát 2006

Celou oskenovanou mapu Banátu v rozlišení 150dpi si můžete stáhnout zde. Pozor!!! Velikost 4MB.

Fotografie z rumunského Banátu

Krajina připomínající Ladovy obrázky je fotogenická sama o sobě. Byl jsem doslova uchvácen malými políčky, mezemi, snopy sena a lidmi pracujícími v krásné přírodě. Můžete si tedy prohlédnout výběr z fotografií krajiny a fotografií banátských obyvatel.

Rady a doporučení do Banátu

  • Spěte u banátských čechů v domě. Turisté, zvlášť ti z ČR, jsou mnohdy jejich jediný příjem. Ceny jsou přijatelné (v přepočtu zhruba 100 kč za noc, 150 i se snídaní). Poznáte jejich kulturu, zvyky a také máte příležitost si popovídat.
  • Nejlepšími dary jsou léky. Těch je v Banátu opravdu nedostatek nebo jsou drahé. Hodí se Ibalgin, Paralen a další základní léčiva.
  • Nelekněte se cen. Rumunsko nedávno provedlo měnovou reformu kdy bankovky hodnotu bankovek pokrátilo o 10.000. Naštěstí nové a staré bankovky vypadají stejně, akorát ty nové jsou menší a na plastové podložce. Prakticky všichni ale počítají ve starých jednotkách. Takže se vám pak může stát, že vám za autostop řeknou 100 lei, čímž myslí 100.000 lei po staru. A vy jim máte dát jen 10 nových lei, protože ve směnárně jste dostali jen nové. Kocourkov.

Odkazy o Banátu

Doporučuji především stránku www.banat.cz se spoustou podrobností, plánků a možností ubytování. Samozřejmně není problém najít i spoustu dalších webů o cestách do Banátu.